Aminokyseliny ve stravě sportovce

Aminokyseliny jsou stavebními kameny svalové tkáně. Naše tělo je potřebuje především při regeneraci, kdy obnovuje svalovou tkáň po intenzivní zátěži. Přítomnost nadbytečných aminokyselin umožňuje jejich využití pro procesy v těle a zabránění odbourávání aminokyselin, které budují svalovou hmotu.

Inhibice katabolismu – poskytnutí tělu odpovídající dávky aminokyselin umožňuje zabránit využití svalovotvorných bílkovin pro jakékoli regenerační procesy. Díky tomu nezaznamenáme hubnutí a můžeme zlepšit vzhled našich svalů.

Aminokyseliny s rozvětveným řetězcem – aminokyseliny s rozvětveným řetězcem, tedy BCAA, jsou velmi cenným prvkem. Budují svaly, ale tělo si je samo nevyrábí. Proto musí být dodávány suplementací. Působí přímo ve svalech, brzdí jejich odbourávání a stimulují procesy budování čisté svalové hmoty. Stimulují procesy syntézy téměř každého proteinu, který se vyskytuje v našem těle.

BCAA – tedy protein má tu sílu

Kulturisté i ostatní sportovci, kteří chtějí budovat čistou svalovou hmotu, by měli tělu dodávat velké množství bílkovin. Při takto zintenzivněném tréninku a touze po rychlém rozvoji svalů nestačí pouze bílkoviny dodávané v každodenní stravě a jako nezbytná se ukazuje vhodná suplementace. Sportovci dychtivě sahají po přípravcích, které obsahují BCAA, tedy větvené aminokyseliny.

BCAA jsou tři aminokyseliny:

  • leucin
  • isoleucin
  • valin

Aminokyseliny mají v lidském těle mnoho důležitých úkolů. Jsou zodpovědné za syntézu bílkovin a stimulují vývoj některých anabolických hormonů. Pozitivně působí na sílu a vytrvalost sportovců, díky čemuž si mohou prodloužit tréninky a zlepšit tak svůj výkon. BCAA zvyšují produkci inzulínu a mají také antikatabolický účinek, zabraňují ztrátě svalové hmoty při onemocněních nebo úrazech.

BCAA jsou takzvané esenciální aminokyseliny. Organismus si je nedokáže vyrobit sám a musí být zásobovány potravou. Mnoho trenérů doporučuje užívat BCAA, argumentují příznivými účinky na tělo trenérů a dosaženými výsledky.

Populární Whey Protein

Správné množství bílkovin ve stravě vám umožní vybudovat působivou svalovou hmotu. Pokud nejsme schopni dodat tělu velké množství bílkovin dodávaných s jídlem, můžeme sáhnout po živinách, které zaručí koncentrovanou dávku složky.

Velmi žádaným doplňkem je syrovátkový protein, který se vyznačuje bohatou sadou aminokyselin. Zahrnují také aminokyseliny, které si naše tělo nedokáže samo vyrobit. Díky suplementům nemusíme tyto cenné složky v potravinách hledat a přemýšlet, zda se při vaření nebo skladování v nevhodných podmínkách nevypařily.

Syrovátkový protein se rychle vstřebává, díky tomu rychle získáme pevnou porci aminokyselin. Tělo díky nim zaznamenává přebytek a nevyužívá bílkoviny pro budování svalů pro vlastní potřebu. Užívání proteinových doplňků nejen stimuluje anabolické procesy, ale také inhibuje rozpad stávající svalové tkáně.