Co je součástí sportovní výživy?

Lidé, kteří začínají vážně uvažovat o intenzivním provozování sportu a zejména o kulturistice, jistě slyšeli tvrzení, že se vyplatí zařadit do denního jídelníčku speciální živiny pro sportovce. Nejčastěji jsou ve formě ve vodě rozpustného prášku nebo kapaliny, ale nemusí tomu tak být. Vyplatí se však – než po takovém přípravku sáhnete – zjistit, co v něm skutečně je.

Hlavní složkou většiny živin jsou bílkoviny. Jako nejdůležitější stavební prvek těla je zodpovědný za rychlý, ale bezpečný růst čisté svalové hmoty. Je ve formě lehce stravitelných aminokyselin. Trh ale nabízí i takzvané gainery, tedy suplementy, jejichž receptura je založena na sacharidech, které dodávají energii.

Všechny tyto přípravky mohou navíc obsahovat další složky, např. kofein, kreatin (posilování svalů), glutamin, který podporuje působení bílkovin a kreatinu, a řadu dalších pro tělo prospěšných mikroelementů.

Jak si vybrat výživový obchod?

Online nakupování je velmi pohodlné, ale výběr obchodu s doplňky by neměl být ukvapený.

Než se rozhodneme pro nákup v konkrétním internetovém obchodě, vyplatí se ověřit si názory jeho stávajících zákazníků. Mnoho obchodů je má na svých stránkách. Pokud je tam nenajdeme, můžeme hledat komentáře od uživatelů internetu na internetových fórech. Díky tomu zjistíme, zda někoho daný prodejce nepodvedl. Vyplatí se také přečíst si názory zákazníků, když se rozhodneme pro nákup v aukci.

Před nákupem bychom si měli přečíst pravidla internetového obchodu a seznámit se s náklady na doručení. Může se totiž ukázat, že po jejich přičtení k částce už nabídka nebude tak atraktivní, jak se na začátku zdálo. Za připomenutí také stojí, že online nakupování nám dává právo vrátit zakoupené zboží do deseti dnů. Své rozhodnutí nemusíme zdůvodňovat. Pokud prodejce takové informace neuvádí, vyplatí se na to zeptat.

Proteinové doplňky – je to zdravé?

Živiny jsou složky potravin, které obvykle používají profesionální sportovci, kulturisté a lidé, kteří chtějí zvýšit svou svalovou hmotu a zefektivnit trénink.

Živiny dělíme na tři druhy – bílkovinné, sacharidové a smíšené. Každý z nich se doporučuje pro trochu jiný typ tréninku, každý se také konzumuje v trochu jiných časech: před nebo po tréninku, večer nebo ráno. Je důležité zvolit správnou živinu, aby co nejlépe plnila svou roli stavebního materiálu pro svaly.

Proteinové doplňky jsou k dostání ve sportovních obchodech včetně posiloven – jejich hlavním úkolem je regenerace svalů, budování pevné svalové kostry a trvalé zvýšení svalové výkonnosti při cvičení a prodloužení jejich pracovní doby. Proteinové doplňky většinou obsahují kasein, který je jedním z nejpomaleji vstřebatelných proteinů – vyplatí se jej konzumovat ihned po tréninku a na noc. Přípravky tohoto typu obsahují také vitamíny a minerální soli.