Co se skrývá v izotonickém nápoji?

Izotonické nápoje lze sehnat ve sportovních obchodech, ale i v běžných supermarketech. V tom druhém můžeme počítat s plastovými lahvemi a ve specializovaném obchodě zakoupíme i nápoj v prášku. Rozpustíme ve vodě a získáme porci ingrediencí. Jaký druh?

Nápoj v prášku, neboli hotová tekutá dávka, není nic jiného než voda s pevnou porcí minerálů. Najdeme mezi nimi hořčík, sodík a draslík. Jejich přítomnost hraje významnou roli, protože o ně při intenzivním cvičení přicházíme a vyplatí se jejich úroveň doplnit. Můžeme to udělat izotonickým nápojem, který zároveň zabrání dehydrataci během tréninku. V izotonických nápojích najdeme i správné množství sacharidů, které nám dodají energii.

Mnoho sportovců raději sáhne po izotonickém nápoji než po láhvi vody. Jde o osmotický tlak, který je v nápoji stejný jako v krevní plazmě. To má vliv na účinnou hydrataci organismu a doplnění hladiny elektrolytů.

Co jsou izotonika

Intenzivní a dlouhodobé fyzické cvičení způsobuje výrazné ztráty tekutin, což má za následek snížení odolnosti a výkonnosti organismu. Této situaci jsou vystaveni zejména sportovci, kteří trénují déle než tři hodiny (např. běh na dlouhé tratě) a provádějí cvičení spojená s vysokou fyzickou námahou (např. vzpírání, kulturistika). Nedostatek tekutin a minerálů vám umožní doplnit izotonické nápoje.

Oblíbené izotonické nápoje si mnozí pletou s energetickými nápoji. Izotonické nápoje však na rozdíl od nich neobsahují kofein, který vyvolává pocit žízně. Obsahují také vitamíny a minerály (sodík, draslík, vápník a hořčík), které v energetických nápojích nenajdete. Úkolem izotonických nápojů je doplnit při intenzivním tréninku vzniklé nedostatky vody a elektrolytů a zvýšit tak odolnost a odolnost organismu. Tyto přípravky zabraňují svalové únavě tím, že udržují rovnováhu vody a elektrolytů na konstantní úrovni. Izotonické nápoje se nedoporučují lidem na dietě, protože obsahují sacharidy.

Sportovní bary a nápoje

Udržování dobré fyzické kondice nezávisí pouze na pravidelném tréninku, ale také na poskytování vhodných živin tělu pro aktivaci anabolických procesů a inhibici svalového katabolismu. Pro dosažení zamýšlených účinků je nutné neustále transportovat stavební materiály a energetické látky.

Každý tréninkový cyklus vyžaduje pravidelnost. Také je třeba pravidelně dodržovat předtréninkový jídelníček. Pokud v danou chvíli nestihneme připravit vyvážené jídlo, můžeme využít doplňky stravy v podobě vysokoenergetických tyčinek a nápojů pro sportovce. Jsou navrženy tak, aby v krátké době doplnily nedostatek živin. Významně ovlivňují i ​​výkonnost organismu a efektivitu tělesných cvičení. Nápoje určené pro sportovce mají navíc anabolické a ochranné vlastnosti.

Utišení hladu a žízně jsou pouze sekundární funkce doplňků stravy v podobě tyčinek a nápojů. Především musí poskytovat stavební kameny pro svaly a zlepšovat výkonnost těla doplňováním živin, tekutin a elektrolytů.