Doplnění stravy o vitamíny a další – důležité pro sportovce

Mnoho sportovců se domnívá, že vitamíny nejsou důležitou součástí jejich stravy. To je však velká lež – vitamíny umožňují efektivně budovat svalovou hmotu a vytvářet odolnost celého těla. Vitamíny mají také významný vliv na obnovu organismu po intenzivní zátěži.

Vitamíny jsou také nezbytné pro většinu metabolických procesů v lidském těle. Vitamíny by neměly chybět ani v případě sportovců – určí efektivitu cvičení a regeneraci těla po cvičení. Jejich doplňování je bohužel nutné – při pocení se potem odstraňují vitamíny, mikroprvky a mnoho toxických látek.

Naštěstí si sportovci mohou vybrat mezi mnoha produkty, které jsou jim určeny. Vitamíny jsou dostupné v kapslích, tabletách a také jako prášek k rozpuštění ve vodě. Dobrým řešením bude i konzumace izotonických nápojů. Obsahují sacharidy, ale také draslík, sodík a některé vitamíny.

Jak by měl sportovec doplňovat stravu?

Doplňování stravy je každodenní nutností pro lidi, kteří aktivně cvičí nebo pro profesionální sportovce. velmi často jsou tito lidé vystaveni výraznému nedostatku důležitých živin nebo silné únavě organismu. V dnešní době je možné jídelníček doplnit o sportovní doplňky, gainery, spalovače tuků, ale i drobné svačiny.

Pro efektivní doplňování stravy je však nutné zvolit správné produkty, šité na míru naší aktivitě a potřebám těla. Oblíbené jsou samozřejmě kondicionéry. Umožňují doplnit jídelníček v případě silné fyzické námahy.

Často tělo v této době využívá bílkovinné zásoby, které efektivně odbourávají svalovou hmotu – to je skutečný problém například pro kulturisty. Aby se zabránilo procesu vyčerpání svalů, vyplatí se obohatit jídelníček o proteinové doplňky. Protein v nich obsažený vám umožní posílit svalovou kostru a podpořit regeneraci. Sacharidy najdeme i v doplňcích.

Kontraindikace pro suplementaci

Většina doplňků stravy obsahuje přírodní složky a jsou pro tělo bezpečné. Přesto existují situace, kdy stojí za to si dvakrát rozmyslet, než začnete s jejich užíváním.

Nemoci

Každý člověk, který trpí chronickým onemocněním, by se měl před zahájením suplementace poradit se svým lékařem, zda přijatý lék nebude součástí parády s již užívanými léky, nebo zda nezhorší jeho fyzický stav. To platí zejména pro osoby s onemocněním trávicího systému a osoby s hypertenzí.

Stáří

Jak roky plynou, naše tělo slábne a je náchylnější k nemocem a zraněním. Zdá se, že je vhodná doba na užívání doplňků stravy. Je však třeba mít na paměti, že jak chemická, tak hormonální rovnováha se bude s věkem měnit a doplňky stravy, které by byly ještě před několika lety bezpečné, mohou být nyní škodlivé.