Hromadné doplňky stravy

Jako sportovec existuje několik důvodů, proč byste měli doplňovat svůj každodenní jídelníček masovými suplementy. Dávají možnost zvýšit efekty své práce, tedy prostě upřednostňují proces budování svalů. Díky využití dobrých živin je možné zlepšit svalovou sílu a vytrvalost i celkové zlepšení výkonnosti organismu.

Další výhodou je prevence katabolických procesů a podpora anabolických biochemických procesů. Živiny pro lidi pracující na svalové hmotě ve svém složení obsahují sloučeniny, které významně přispívají k růstu svalové tkáně.

Proto většina masových doplňků dostupných na trhu obsahuje správně složenou směs esenciálních bílkovin, sacharidů a zdravých tuků. Díky tomu výrazně ovlivňují rozvoj svalů, a tím zvyšují efektivitu tréninku. Masové doplňky obsahují kompozice bohaté na bílkoviny, kreatinin a aminokyseliny.

Proteinové doplňky

Proteinové doplňky jsou přípravky s obsahem bílkovin 60-95% a zanedbatelným obsahem sacharidů. Pro sportovce hrají důležitou roli, protože bílkoviny jsou nejdůležitějším stavebním kamenem nezbytným pro budování svalové hmoty. Živiny jsou dokonalým doplňkem stravy každého sportovce.

Denní potřeba bílkovin je přibližně 1,8-2,0 g na kilogram tělesné hmotnosti. V praxi by to znamenalo, že člověk vážící 90 kg by měl sníst asi 30 vajec denně. Všechny proteinové doplňky dostupné na trhu jsou určeny k budování svalové hmoty, liší se však složením a tím i rychlostí účinku.

Nejrychleji působící proteiny jsou syrovátkové proteiny, které jsou také nejlépe vstřebatelnou formou proteinů. Kasein se zase vstřebává velmi pomalu a má antikatabolické vlastnosti a doporučuje se užívat na noc. Protein ze slepičích vajec je pomalu vstřebatelný protein, je však vysoce biologicky dostupný, je vhodný pro osoby s intolerancí laktózy.

Sacharidové doplňky – pro koho?

Sacharidy jsou pro naše tělo nesmírně důležité – dodávají tělu energii nezbytnou k životu, ale podílejí se i na mnoha dalších procesech. Sacharidy jsou zodpovědné za zvýšení anabolických procesů, inhibici svalové katalýzy a vytvoření mnohem silnějších svalových vláken.

Nedostatek sacharidů způsobuje nejen pokles vytrvalosti, ale i úbytek svalové hmoty.Při nedostatku glukózy (vyrobené ze sacharidů) tělo čerpá sílu z bílkovin. Mnoho lidí vyžaduje dodatečnou dávku energie – takoví lidé jsou sportovci, denně vystaveni velké fyzické námaze. Sportovcům denní strava nemusí stačit – jak tedy zajistit vyšší dávky sacharidů?

Určitě bude nutné doplňovat sacharidovými suplementy. Tyto přípravky obsahují značné množství jednoduchých i složených cukrů – vyplatí se najít produkt, který splní vaše individuální očekávání. Suplementy pomohou budovat svalovou hmotu, dodají nejen sacharidy, ale také nezbytné bílkoviny a minerální soli.