Jak by měl vypadat kardio trénink pro začátečníky?

Kardio trénink umožňuje především zlepšení metabolismu, příznivě působí na oběhový systém a skvěle se hodí i při hubnutí. Lidé, kteří dříve necvičili a nejsou v dobré kondici, mají často problémy se zahájením takového tréninku. Kardio trénink pro začátečníky by neměl být příliš intenzivní.

Je třeba se vyvarovat přetrénování. Cvičení musí být vždy přizpůsobeno individuálním možnostem. Měly by způsobit zvýšení srdeční frekvence. Cvičit můžete v posilovně, například na rotopedu a stacionárním kole, i doma. Cvičení tohoto typu zahrnují všechny druhy běhu na místě, skákání, např. švihadlo, záklony a další rychlá cvičení bez závaží.

V případě pochybností stojí za zvážení využít pomoci profesionálního trenéra. Je třeba také pamatovat na to, že každý i lehký trénink by měl začínat pořádnou rozcvičkou, jejímž úkolem je připravit tělo na zvýšenou námahu.

Stojí za to pamatovat na zdravý rozum

Rychlé hubnutí není pro naše tělo zdravé a většinou nepřináší ani dlouhodobé účinky. Někdy nás však okolnosti donutí hledat způsoby, jak rychle zhubnout – může to být nadcházející svatba a šaty, které se ukázaly být těsné, nebo výlet do teplého prostředí, kde se budete muset prezentovat v úzkých plavkách.

Dietou, která rychle přinese kýžený efekt hubnutí, je razantní snížení příjmu kalorií, nejlépe na 1000 za den. Můžeme použít známou Dukanovu dietu, která také není dlouhodobě zdraví prospěšná, ale rychle snižuje tělesnou hmotnost – vyloučíme všechny sacharidy, tedy těstoviny, pečivo, zeleninu, ovoce, ale jíme libové maso doplněné libovým bílým sýr nebo jogurt.

Dalším řešením je Kodaňská dieta, trochu podobná Dukanově, ale povoluje malé množství zeleniny a ovoce. Načasování jídla je důležité. Úbytek hmotnosti rychle zaznamenáme, ale pamatujte, že nejde o zdravé diety a shozené kilogramy se nám pravděpodobně brzy vrátí.

Jak bojovat se stagnací?

Svalová stagnace je brzdou jejich růstu i přes pravidelný trénink. Pokud zpozorujeme její první příznaky, musíme se jí rychle bránit, protože nás může trvale odradit od cvičení. Důvodů stagnace může být více – příliš lehký trénink nebo přetrénování, nedostatečná regenerace svalů a špatně připravený tréninkový plán, který není přizpůsoben našim potřebám.

Obvykle se jako poslední důvod ukáže volské oko. Když diagnostikujeme náš problém, zavedeme plán regenerace – analyzujeme aktuální tréninkový plán a upravíme jej. Může se stát, že jsme si kvůli malé pestrosti prováděných cviků svaly zvykli a připravili je o podněty pro další růst.

Podívejme se na své tělo, změňme jídelníček, zamysleme se i nad tím, zda dopřejeme svalům odpočinek. Pamatujte, že silový trénink by měl být prováděn s přestávkami – alespoň jeden den. Nebojme se stagnace, ale berme ji jako vodítko, které nám tělo dává – je čas na změny!