Jak svému dítěti vštípit zdravé stravovací návyky?

Je důležité vštěpovat dítěti zdravé stravovací návyky již od útlého věku. Bohužel tento úkol není snadný. Nejdůležitější je trpělivost a důslednost. Rodiče jsou pro dítě prvním vzorem, tráví s nimi nejvíce času a bere si z nich příklad.

Abyste tedy svému dítěti vštípili zásady zdravé výživy, musíte je nejprve sami dodržovat. Do určité míry pouze rodiče kontrolují, co dítě jí, a do té doby může vše probíhat dobře. Schody začínají, když dítě chodí do školy a má kontakt s různými dětmi, které jedí různé věci, ne nutně zdravé. Co dělat, aby dítě nedostalo šok a najednou se nevrhlo na sladkosti a jiné nezdravé svačiny?

Za prvé, děti by neměly dostat absolutní zákaz konzumace sladkostí. Zakázané ovoce totiž chutná nejlépe. Když třeba jednou týdně dítěti dovolíte sníst čokoládu, určitě na ni neumře a sladkosti nebude vnímat jako něco nedostupného, ​​chtěného.

Nápady na zdravý oběd do školy

Mnoho rodičů vynakládá velké úsilí na to, aby svým dětem připravilo druhé snídaňové jídlo. Důležité je, aby to bylo chutné, povzbuzující k jídlu a hlavně zdravé. Kombinovat všechny tyto vlastnosti je nesmírně obtížné, ale to neznamená, že je to nemožné. Zdravá druhá snídaně by se měla skládat z několika prvků.

V první řadě by to měl být chlebíček nebo něco, co ho nahradí, ovoce nebo jiná hodnotná svačina a něco k pití – voda nebo vylisovaná šťáva. Při sestavování takové snídaně byste si měli udělat seznam všech produktů, které má dítě rádo, a ty nezdravé pak škrtnout.

Právě na základě takto připraveného seznamu by měla být připravena druhá snídaně pro dítě. Jedno je jisté, jednoduchý chlebíček se šunkou a sýrem po týdnu omrzí i to nejméně vybíravé dítě. Důležitá je proto také rozmanitost a vynalézavost. Koneckonců, nikdo neřekl, že být rodičem bude snadné. Někdy musíte použít mozek, abyste přiměli své dítě k jídlu.

Zdravá večeře – jak má vypadat

Večeře je obvykle posledním jídlem, které během dne sníme. Mělo by být lehce stravitelné, jíst alespoň dvě hodiny před spaním. Je lepší se vyhýbat tučným a těžko stravitelným jídlům, masu a sladkostem. Večeře stejně jako snídaně by se neměly vynechávat. Díky tomu nebudeme svačit, chuť sáhnout po něčem sladkém se bude rovnat nule.

Pokud jde o kalorický obsah jídel, zdravá večeře by neměla obsahovat více než 250 kcal. Nejlepší je zaměřit se na celozrnné výrobky, nízkotučné mléčné výrobky nebo kefír. Místo tučného červeného masa vsaďte na libovou drůbež, ryby nebo mořské plody. Doporučuje se také zelenina: rajčata, okurky, olivy.

Večeře by měla zasytit, ale neměla by způsobovat žaludeční potíže. Mléčné výrobky, ovoce, zelenina, celozrnné výrobky – to jsou nejlepší recepty na zdravou a lehkou večeři. Saláty na bázi dušené zeleniny jsou skvělým řešením. Zasytí a dodají našemu tělu mnoho cenných živin.