Malý průvodce proteinovými doplňky a další

Proteinový doplněk je nejoblíbenější a nejčastěji volený doplněk pro kulturistiku. Protein je důležitým stavebním kamenem svalů, podporuje regeneraci a umožňuje efektivní trénink. Existuje však mnoho druhů proteinových doplňků – vyplatí se vědět, na co při jejich výběru myslet.

Podpora zdravé stravy

Je třeba mít na paměti, že pouze strava bohatá na bílkoviny může nahradit nedostatky. Na druhou stranu, živiny mohou být dobrou nadstavbou při intenzivním tréninku, fyzické a psychické zátěži. Pravidelná suplementace proteinovým doplňkem v kombinaci s dietou jistě přinese pozitivní výsledky.

Druhy kondicionérů

Při výběru konkrétního přípravku bychom měli věnovat pozornost tomu, zda se jedná o izolát nebo koncentrát. První z nich obsahuje vyšší koncentraci bílkovin, dosahující 90 procent. Živina může sestávat také z rostlinných nebo živočišných bílkovin. Nejoblíbenějším proteinem je syrovátkový protein, který se rychle vstřebává, ale zároveň rychle uniká z těla. Poskytuje tedy dobrou podporu při tréninku. Pro regeneraci se doporučuje používat pomalu stravitelný kaseinový protein.

Sacharidové doplňky – jaký je jejich účinek?

Sacharidové doplňky jsou přípravky, které obsahují alespoň 50 % sacharidů na 100 gramů produktu. Díky své akci si je cení především sportovci, kteří se denně zabývají vytrvalostními disciplínami.

Hlavním účelem užívání sacharidových doplňků je poskytnout tělu dostatek energie pro rychlou přípravu na výkon nebo regeneraci po cvičení. Hlavní výhodou sacharidových doplňků je fakt, že nejen dodají energii, ale také napomáhají budování čisté svalové hmoty.

Dodatečná dávka sacharidů brání tělu získávat energii z bílkovin, tedy ze svalů. Tato situace nejen brání budování trvalé svalové hmoty, ale také svaly ochuzuje. Tato situace je pro sportovce krajně nepříznivá. Další výhodou sacharidových doplňků je fakt, že jejich příjem lze přizpůsobit individuálnímu režimu cvičení či tréninku.

Potréninkové doplňky – jak fungují?

Potréninkové doplňky se stávají stále oblíbenějším doplňkem stravy pro sportovce – profesionální i ty, kteří své dobrodružství se sportem teprve začínají. Jaké je složení tohoto typu živin? Jaký je jejich osud? Předtréninkové doplňky vám umožní doplnit potřebné živiny, jako jsou sacharidy.

Jejich přítomnost je především dávkou další energie, která bude využita pro ještě efektivnější trénink. Je však důležité přijímat konkrétní živiny ve vhodném časovém intervalu – složky obsažené v určitých produktech se mohou vstřebávat pomaleji nebo rychleji, proto se vyplatí pročíst si jejich složení a rozebrat, jakou dobu konzumace bude nejlepší tělu poskytnout optimální množství živin.

Dalším důležitým bodem je, že se živiny nepřekrývají – zvýšené množství sacharidů, které se během cvičení nespotřebuje, se může dokonce přeměnit na tuk.