Výběr formy kondicionéru – co se vyplatí vědět?

Podpora tréninku různými suplementy či živinami nemusí být zatěžující ani složitá – stačí si vybrat tu nejvhodnější formu pro vás. V současné době je na trhu dostupných několik různých forem suplementů, a přestože nejoblíbenější prášky pro přípravu energetických koktejlů nebo izotonických nápojů jsou stále nejoblíbenější, kapsle a tyčinky získávají stále více pozitivních ohlasů.

Jedná se o přípravky složené pro konkrétní akci a jejich forma je také přizpůsobena tomuto účelu. Chcete-li například posílit své tělo před silovým tréninkem, vyplatí se konzumovat energetickou tyčinku, která zvýší vaši sílu a vytrvalost. Jeho další výhodou je, že nenaplní žaludek a nepřitíží. Kapsle by se měly používat trochu jinak, protože mají specifický čas. Nejlepší je držet se doporučení výrobce, abyste nepřekročili denní dávku.

Zpestřením může být i výběr různých příchutí živin. Výrobci dbají na to, aby sortiment byl dostatečně široký, aby si každý našel to své.

Proteinové doplňky nebo gainery?

Fyzická námaha vyžaduje, abychom konzumovali více kalorií, ale je třeba si uvědomit, že se musí jednat o kalorie z cenných zdrojů. Každý sportovec ví, jak důležitá je správná výživa a jak nebezpečné jsou chyby, zvláště při intenzivním tréninku. Při sahání po živinách je proto nutné vědět, jak fungují, jak je správně dávkovat nebo pro koho jsou určeny.

Základní otázkou, kterou by si měl zodpovědět každý začínající se suplementací, je, zda pro něj bude lepší proteinový suplement nebo sacharidovo-proteinový, tedy oblíbený gainer. První z nich je primárně určen k tvarování svalové tkáně, umožňuje rychlý nárůst netukové hmoty, což urychluje anabolické procesy. Druhý má zase komplexnější účinek, protože sacharidy v něm obsažené s různou dobou vstřebávání podporují celý trénink a také brzdí katabolismus. Gainer je většinou doplněn také o esenciální aminokyseliny a minerální soli.

Profilované živiny pro ženy

Renomovaní výrobci stále častěji vytvářejí produkty profilované podle pohlaví uživatelů. To platí i pro živiny a profesionální doplňky stravy, které mají za úkol doplňovat živiny a mikroprvky nezbytné pro normální fungování organismu. Složení doplňků nabízených ve specializovaných prodejnách je vyvíjeno pro různé cílové skupiny a mění se v závislosti na věku, pohlaví, životním stylu a mnoha dalších charakteristikách.

Živiny určené pro ženy musí mít specifické vlastnosti. Stejně jako všechny ostatní typy suplementů mají jednu základní funkci: musí doplňovat nedostatek živin, zejména v období zvýšené fyzické aktivity, například při intenzivním tréninku v posilovně nebo před kulturistickými závody, ale s přihlédnutím ke specifičnosti ženské tělo. Některé z nich se navíc vyznačují zajímavou chutí či vůní a mohou nahradit svačinku snězenou během dne.