Doplňky – kdy se po nich vyplatí sáhnout

Doplňky stravy jsou v posledních letech skutečnou senzací. Poláci po nich stále více touží sáhnout, často z pohodlnosti. Je prostě snazší takový doplněk spolknout, než zajistit, aby strava byla správně pestrá a bohatá na hodnotné ingredience.

Přitom užívání doplňků by se mělo praktikovat jen ve výjimečných situacích, neměli byste po nich sahat zbytečně. Mohou být pak velmi nebezpečné, protože jak nedostatek, tak nadbytek některých látek, např. vitamínů, může být velmi škodlivý. Pokud se tedy někdo stravuje zdravě, necítí žádné jasné signály, že něco není v pořádku, pak by po doplňcích neměl sahat. Může být použit pouze po konzultaci s lékařem.

Případně, kdy pokus dodat tělu potřebné látky přirozenou cestou spolu s příslušnými složkami stravy bude nedostatečný. Poté byste měli užívat dávky doporučené na obalu nebo podle doporučení lékaře. Díky tomu si navzájem neublížíme a pomůžeme.

Bezpečné doplňování chondroitinu

Onemocnění chrupavek a kloubního systému se stále častěji objevují nejen u rizikových skupin, jako jsou sportovci, ale i u některých profesních skupin a dokonce i u běžných lidí, kteří klouby denně nepřetěžují. Aby se předešlo nepříjemným následkům spojeným s poškozením kloubního pouzdra nebo kloubní chrupavky, vyplatí se tyto složky, které určují správné fungování kloubů, doplňovat.

Mezi nejoblíbenější posilovače našeho kloubního systému patří látky doplňující synoviální tekutinu, stimulující její tvorbu a také látky podporující regeneraci chrupavky. V suplementech a lékárnách zakoupíte přípravky s glukosaminem, chondroitinem nebo kolagenem. Všechna tato opatření však vyžadují pravidelné používání. Důležité je nejen je užívat po doporučenou dobu, ale také v souladu s pokyny výrobce – např. před jídlem nebo během jídla, musíte dodržovat i konkrétní způsob užívání (pokud je potřeba doplněk rozpustit ve vodě nebo opláchněte přiměřeným množstvím tekutiny).

Jak zhubnout pomocí doplňků stravy?

Pokud je naším snem štíhlá a vyrýsovaná postava, můžeme jí dosáhnout díky kombinaci tréninku, stravy a správně zvolených doplňků.

Trénink spalování tuků – Efektivní je jak silový, tak aerobní trénink, ale ten druhý se doporučuje zejména lidem, kteří chtějí začít spalovat tuky při cvičení. Způsobují spalování v aerobních podmínkách, díky čemuž se hubnutí stává efektivnější. Aerobní trénink zahrnuje skákání přes švihadlo, běh, plavání, jízdu na kole nebo chůzi. Vaše srdeční frekvence se zvyšuje a kapacita plic se postupně zvyšuje. Příznivý vliv aerobního cvičení na naši postavu a kondici lze jen těžko podcenit.

Doplňky na hubnutí – Hubnutí se suplementací je pro mnoho lidí motivující, protože správně zvolené přípravky urychlují účinky. Vyplatí se vsadit na kapsle s L-karnitinem nebo CLA, tedy látkami, které stimulují spalování tuků a přeměňují je na energii. Chrom je také prospěšný, protože potlačuje chuť k jídlu.