Doplňky stravy – vyplatí se po nich sáhnout?

Sahat po doplňcích stravy je dnes již velmi běžnou praxí. Bohužel to nemusí být nutně pozitivní. Takové experimentování na vašem těle může v některých případech nadělat více škody než užitku.

Doplňky nejsou léky a někteří je léčí jako lék na různé neduhy. Nadměrné užívání těchto doplňků navíc může vést k nadměrnému přísunu vitamínů v těle. Měli bychom si pamatovat, že prakticky všechny potraviny, které jíme, nám poskytují některé živiny, včetně vitamínů. Je velmi vzácné, že něčí strava je zcela bez zeleniny a ovoce. I každodenní konzumace brambor k obědu vám již poskytuje dávku vitamínů a minerálů. Stačí tedy zdravá a vyvážená strava.

Jsou však situace, kdy je potřeba své tělo podpořit, například při boji s infekcí nebo v jiných situacích. Často musí těhotné a kojící ženy užívat kyselinu listovou. Toto jsou legitimní případy a nemůžete používat doplňky místo zeleniny nebo ovoce.

Jak na nás doplňky stravy působí

Doplňky stravy jsou stále dostupnější, ty správné lze prodávat, propagovat a užívat bez jakékoli kontroly. Mezitím si málokdo uvědomuje, že nejsou totéž jako drogy a nelze je léčit jako lék na vážné nemoci.

Doplňky nemoc nevyléčí, mohou pouze podpořit tělo v budování imunity. Také nemusí být testovány a kontrolovány pro jejich funkci. Může se tedy ukázat, že i když je užíváme podle doporučení, nepocítíme žádný účinek. Proto se vyplatí sáhnout po produktech renomovaných výrobců, pečlivě číst složení a ideálně své rozhodnutí konzultovat s lékařem. Může nám navrhnout, že daný doplněk bude užitečný a jiný ne, podle toho, zda výzkum prokáže nedostatek nějakých látek.

Někteří lidé jsou náchylnější k nedostatkům, pak je dobré se rozhodnout pro takový doplněk stravy. Nelze je však použít jako náhradu a místo péče o to, co každý den jíme, zpestřit jídelníček, sáhněte po doplňku.

Doplňky stravy – jak je užívat

Rostoucí obliba doplňků stravy dává podnět k zamyšlení. Má smysl tak slepě ustupovat ujištěním producentů? Většina reklam je na doplňky stravy. Poláci je proto kupují hodně. Rozhodně příliš mnoho, protože zdraví lidé vlastně žádnou suplementaci nepotřebují.

Postačí běžná nebo pestrá strava, založená z velké části na sezónních produktech, jako je zelenina a ovoce, ale také s obsahem masa a ryb. Díky tomuto způsobu výživy nebudeme mít nedostatek minerálů a vitamínů. Ale někdy jsou samozřejmě potřeba doplňky. Může se stát, že zelenina nebo ovoce jsou připraveny tak, že omezují přísun zdravě prospěšných látek do našeho těla. Kromě toho se plodiny hnojí, přípravky na ochranu rostlin atd. mají negativní vliv na nutriční hodnotu přípravků.

Ne každý má čas nebo chuť vařit doma každý den. Takový životní styl si může vynutit potřebu podporovat se suplementy, ale samozřejmě v rozumné míře, po podrobném rozboru jejich složení.