Aminokyseliny a jejich druhy

Aminokyseliny hrají důležitou roli ve fungování celého těla i při práci na postavě. Jsou nezbytné pro stavbu bílkovin, které jsou součástí mimo jiné svalové hmoty. Živiny obsahující aminokyseliny jsou velmi oblíbeným a bezpečným způsobem doplnění stravy pro hmotu.

Mnoho doplňků obsahuje jednoduché aminokyseliny, které se velmi rychle vstřebávají. Tělo je nemusí strávit, takže účinek je okamžitý. Používají se ke zvýšení síly a nabrání svalové hmoty. Dalším typem jsou aminokyseliny s rozvětveným řetězcem, které mají více funkcí. Budují svaly, ale také zabraňují jejich odbourávání, tedy odbourávání bílkovin. Pomáhají snižovat tělesný tuk a zlepšovat výkonnost.

Kombinace glutaminu a taurinu – to je oblíbená receptura, která zaručuje inhibici procesů degradace bílkovin. Tyto látky pomáhají stimulovat budování svalové hmoty a také urychlují regeneraci po intenzivním tréninku.

Doplňky s aminokyselinami BCAA

Aminokyseliny s větvenou bradou (BCAA) jsou nejdůležitější aminokyseliny preferované sportovci. Skládají se ze tří klíčových látek: leucinu, isoleucinu a valinu.

Jejich primární schopností je chránit, chránit svaly před zahájením tréninku. Na druhou stranu BCAA užívané po tréninku / cvičení způsobují, že poškozená, poškozená svalová vlákna se rychleji a efektivněji regenerují. Tento typ suplementu by měl mít ve výbavě každý sportovec, kulturista, fitness atp.

BCAA jsou navrženy tak, aby stimulovaly syntézu svalových proteinů. Navíc mají anabolické a antikatabolické vlastnosti. Z tohoto důvodu jsou preferovány nejen pro silové sportovce, ale také pro lidi, kteří chtějí zhubnout.
Stručně řečeno, základní funkce BCAA jsou:

  • generování dodatečné energie potřebné pro efektivní trénink,
  • ochrana a ochrana svalů před nežádoucími účinky,
  • snížení možnosti svalové únavy během cvičení,
  • efektivnější regenerace, oprava svalů (svalových vláken).

Jakou formu BCAA užívat – tablety, prášek, tekutina?

V obchodech pro kulturisty najdeme BCAA v nejrůznějších podobách. BCAA v tekuté formě jsou nejvíce konzumovaným nápojem.
Pokud jde o praktičnost, asi nejsnáze se dávkují tablety nebo kapsle. Nemusíme je rozpouštět ani drtit, nevyžadují žádnou speciální přípravu před konzumací.

Na obalu je navíc jasně uvedeno dávkování, což usnadňuje jeho užívání. Navíc si je můžeme vzít kamkoli, například do posilovny, a kdykoliv konzumovat. Nevýhodou však je, že tyto typy tablet mohou být špatné pro náš trávicí systém a žaludek (zatěžují je). Zvláště pokud v této době užíváme nějaké další doplňky.

Pokud vám tedy nezáleží na pohodlnosti užívání, vyplatí se zajímat o BCAA ve formě prášku nebo tekutiny. V případě těchto aminokyselin ve formě prášku jej lze přidat do oblíbeného nápoje, nějakého jídla apod. BCCA ve formě tekutiny mají tu výhodu, že nezatěžují trávicí trakt, žaludek, játra stejně jako tablety a tekutina se vstřebává mnohem rychleji. A stejný účinek má i účinek preparátu v tekutině nebo tabletách.