Co jsou proteinové doplňky?

Proteinové přípravky jsou ideální pro sportovce, kteří chtějí budovat hodnotnou svalovou hmotu – dají se rozdělit do mnoha druhů, proto je důležité vybrat ten správný produkt. Zajímavé je, že i přes to, že je využívají především kulturisté, rádi je používají i vytrvalostní sportovci.

Proteinové živiny jsou rozmanité: mají různé typy bílkovin, které se mohou vstřebávat rychleji nebo pomaleji. Jaké proteiny najdeme v proteinových doplňcích stravy? Především je to syrovátkový protein, který se vstřebává nejrychleji. Do krevního oběhu se dostává již 25 minut po konzumaci.

Protein tohoto typu je dychtivě používán jako produkt konzumovaný po tréninku – podporuje regenerační proces a brzdí katabolické procesy. Dalším typem je mléčný kasein, který se vstřebává velmi pomalu. Jeho konzumace se doporučuje v noci. Je známo, že sójový protein poskytuje mnoho cenných aminokyselin. Proteinové doplňky obsahují také sacharidy a minerální soli.

Co najdeme v proteinových doplňcích stravy?

Proteinové doplňky nás mohou překvapit svým složením – výrobci vynakládají maximální úsilí, aby tyto produkty byly konkurenceschopné. Důležitá je koncentrace a typ bílkovin. Jsou to především: syrovátkové bílkoviny, mléčný kasein, sójové bílkoviny. Každý z uvedených produktů je mírně odlišný a doporučuje se pro různé druhy sportovních aktivit.

Je také nutné vědět, že proteinové doplňky by se měly užívat v určitou dobu, pravidelně. Syrovátkové proteiny se v těle rychle vstřebávají, proto by se měly přijímat po tréninku – pouhých 30 minut po konzumaci se přemění na cenné aminokyseliny a po 60 minutách jejich hladina v těle dosáhne nejvyšší hodnoty.

Mléčný kasein je pomalu vstřebatelný protein, proto je nejlepší ho nechat přes noc. Kasein má silné antikatabolické vlastnosti, což znamená, že výrazně inhibuje proces rozpadu svalů. Dalším typem proteinu je sójový protein, který snadno berou sportovci na vegetariánské stravě.

Nákup proteinového doplňku

Proteinové doplňky dostupné na polském trhu se liší složením, chutí, balením i účelem – jsou určeny jak pro kulturisty, tak pro vytrvalostní sportovce.Důležité je však vybrat produkt, který splňuje konkrétní očekávání a potřeby.

Před nákupem konkrétního produktu stojí za to si položit otázku, co chcete. Úkolem proteinového doplňku je především budování cenné svalové hmoty. Důležitá je také podpora těla v regeneračních procesech po tréninku. Jaké živiny jsou k dispozici? Můžete si vybrat mezi izoláty, hydrolyzáty a proteinovými koncentráty.

Liší se především obsahem bílkovin a rychlostí jejich vstřebávání. Syrovátkové proteinové izoláty jsou nejoblíbenější volbou, protože se poměrně rychle vstřebávají. Proteinové doplňky mají také četné přísady – tuky, sacharidy, minerální soli nebo sladidla. Proteinové doplňky jsou dostupné ve sportovních obchodech a internetových obchodech.