Doplňky stravy – měli byste je opravdu užívat?

Doplňky stravy jsou všudypřítomné, dají se koupit bez problémů, bez omezení, propagují je v televizi – v podstatě každá druhá nebo i více reklam se věnuje tomuto typu preparátu. To je velmi nebezpečná tendence, protože reklama, ať chceme nebo ne, na nás má velmi silný vliv.

Mezitím má použití doplňků smysl a opodstatnění – jsou velmi vzácné. Pokud používáme běžnou, vyváženou a pestrou stravu – pak není potřeba ji doplňovat – tedy suplementace potřebnými přísadami. Jsou zásobovány potravou a jejich přebytek může být stejně škodlivý jako nedostatek.

Pokud si však všimneme rušivých příznaků, například vyplývajících z nedostatku hořčíku – než sáhneme po doplňku stravy – pojďme se podívat, jak tuto složku doplnit přirozeným způsobem, tedy jednoduše změnit svůj jídelníček přidáním více těchto nebo jiných živin. Tohle by měla být naše první reakce.

Doplňky – kdy bychom po nich měli sáhnout

Mnoho lidí zneužívá doplňky stravy. Mezitím nejsou, na rozdíl od toho, co slyšíme v reklamách, zázračným lékem na všechno. Nemají vůbec terapeutický účinek, což ne každý ví, protože se nejedná o léky, ale o doplňky stravy – z právního hlediska se s nimi zachází jako s potravinami. To znamená, že je výrobce nemusí testovat na žádné účinky používání.

Na trhu je tedy mnoho doplňků, které nepotřebujeme, protože je naše tělo stejně necítí. Pokud však chceme o své zdraví pečovat a mít jistotu, že si zajistíme všechny potřebné ingredience ve správných dávkách – náš jídelníček prostě musí být pestrý. Musí tedy obsahovat hlavně zeleninu a ovoce, také libové maso a ryby, mléčné výrobky, pečivo – především celozrnné. Tohle naprosto stačí.

Jsou situace, kdy dochází k nedostatku některých složek, pak po pečlivé kontrole příznaků můžeme sáhnout po vhodném doplňku, dokud nezaznamenáme zlepšení.

Doplňky stravy – pro koho jsou určeny

Ne každý by měl sahat po doplňcích stravy. Bohužel jsou tyto typy přípravků inzerovány bez jakýchkoli omezení a reklamy jsou často zavádějící, aniž by informovaly o účincích užívání a o tom, o jaký doplněk ve skutečnosti jde.

Existují názory, že má léčivý účinek, což není pravda. Léky mají léčivý účinek – procházejí přísnými kontrolami, testy, jsou důkladně kontrolovány na rizika a účinnost. Na druhou stranu suplementy fungují jen tak daleko jako ostatní potraviny – prostě nemají být jedovaté. Nemusí být účinné a neexistují žádné zákony, které by to upravovaly.

Užívání syntetických ekvivalentů přírodních vitamínů a minerálů tělo vždy vůbec nepociťuje a někdy to může být pociťováno negativně. Tyto složky totiž dodáváme ve stravě, takže tam mohou být příliš vysoké koncentrace např. vitamínů, pak to může mít vážné následky. Proto by neměly být používány v neodůvodněných případech.