Horská turistika – zdravý a příjemný pohyb

Horská turistika má kromě svých kognitivních hodnot také nepopiratelné zdravotní přínosy. Za prvé, specifičnost terénu způsobuje, že procházka po horské stezce výrazně zlepšuje kondici. Namáhavé cvičení má stimulační účinek na dýchací a oběhový systém. Tkáně se lépe okysličují a díky tomu celé tělo funguje mnohem efektivněji.

Tato forma cvičení také umožňuje spálit velké množství kalorií. Odborníci uvádějí 300-500 kcal za hodinu. Strmé přístupy posilují mnoho částí svalů. Obrovskou roli ve zdraví hraje také možnost duševního odpočinku. Daleko od civilizace, obklopeni přírodou, se můžete dokonale uklidnit.

Často se po horských stezkách jezdí ve společnosti blízkých, což je skvělé pro vaši pohodu. Krásné výhledy poskytují úžasné dojmy a vyvolávají pozitivní pocity. Na horách mnohem intenzivněji působí sluneční paprsky, které stimulují tvorbu vitaminu D. Hlavně – horské výlety jsou zkrátka velká zábava, a jak říká zažité heslo: „šťastně žít déle“.

Změňme svůj životní styl na zdravý

Rychlé životní tempo, nedostatek času na odpočinek a jídlo ve spěchu jsou realitou mnoha z nás. Uvědomujeme si, že takový životní styl je z dlouhodobého hlediska velmi vyčerpávající a snižuje naši imunitu. Pokud je pro nás zdraví důležité, je nezbytné, abychom provedli změny.

Není potřeba hned dělat revoluci a převracet dosavadní způsob fungování naruby, ale pojďme postupně zavádět změny v každodenních činnostech. Spánek je klíčem k udržení zdraví. Do 24 hodin by to mělo trvat 7-8 hodin. Vědomé kulinářské volby nám pomohou zůstat v dobré kondici. Sáhněme po přírodních, nezpracovaných produktech a vyhýbejme se cukru, smaženým pokrmům.

Jezme jen proto, abychom utišili svůj hlad. Přejídání a pojídání svačin z nudy je fatální nejen pro postavu, ale snižuje i naši vitalitu. Každý den dbejme na správné množství pohybu, nejlépe venku. Nemusí to být žádná zvláštní disciplína. Stačí pravidelné procházky. Je důležité, abychom se vyhýbali stresu, a pokud to není možné, dokázali se ho zbavit.

Správná výživa je základem zdraví

Každý by chtěl být zdravý a vypadat mladě po mnoho let. Ne nadarmo Jan Kochanowski ve svém eposu napsal: „(…) že nic není lepšího než zdraví (…)“. Protože jak můžeš mít radost ze života, když tady něco fučí, tam to bolí? Základem pohody je pravidelná fyzická aktivita a zdravá strava.

Význam toho druhého je zdaleka největší. Umožňuje nejen těšit se ze štíhlé postavy, ale především se vyhýbat nemocem. Zdraví prospěšná jídla by měla být především jednoduchá a co nejméně upravovaná. Vyplatí se dbát na pestrost na talíři, abyste tělu dodali všechny potřebné živiny.

Správně vyživované tělo se postará o svou imunitu a účinně se bude bránit nemocným faktorům. Odborníci na výživu zdůrazňují, že je třeba se vyhýbat nadbytku cukru, který přispívá k rozvoji metabolických onemocnění, kandidóze a podporuje obezitu. Strava by měla být bohatá na zeleninu, syrové obilné produkty, libové maso a ryby.