Ingredience, které při tréninku ztrácíme

Během tréninku ztrácíme cenné minerály, vylučujeme je potem. Proč je tak důležité je průběžně doplňovat a nedostatkům předcházet? Jaké funkce plní v našem těle?

Mikroživiny hrají důležitou roli v procesech probíhajících v našem těle. Při jejich nedostatku v důsledku nevhodné stravy nebo nadměrné dehydratace dochází k poruchám. Společně pak vylučujeme:

  • vápník, který je hlavním stavebním kamenem našich kostí
  • draslík, jehož nedostatek vede k hypertenzi
  • hořčík, který se podílí na většině procesů v našem těle
  • železo, které pomáhá distribuovat kyslík po těle
  • sodík, zodpovědný za hospodaření s vodou a hraje klíčovou roli při přenosu nervových vzruchů

Zdravá a vyvážená strava je zárukou, že tělu tyto cenné suroviny nedojdou. Abyste rychle a efektivně doplnili nedostatky, můžete sáhnout po perfektně sestavených doplňcích stravy. Při plánování tréninku nebo jiné zvýšené námaze se vyplatí mít po ruce izotonické nápoje pro doplnění ztracených prvků.

Hydratace během tréninku

Má tolik příznivců jako odpůrců. Někteří doporučují doušek vody nebo izotonické tekutiny každé jedno nebo dvě cvičení, zatímco jiní říkají, že to nechte až na samém konci tréninku. Bohužel obě polohy jsou pravdivé, ale musíte vědět kdy.

Musíme si uvědomit, že více než polovina našeho těla se skládá z vody a během tréninku ztrácíme značné množství. Voda je základním prostředím v našem těle, kde probíhá obrovské množství metabolických procesů včetně svalové syntézy. Pro správný průběh metabolismu jsou potřeba vhodné koncentrace látek a jejich správné rozpouštění ve vodním prostředí. Je snadné si nyní představit, že během intenzivního tréninku ztrácíme hodně vody. Spolu s ním se ztrácí obrovské množství minerálních solí, běžně známých jako elektrolyty. Běžná voda obsahuje elektrolyty, ale ty jsou často nízké v poměru k tomu, co ztrácíme cvičením.

Jak byste tedy měli pít? Pokud plánujete dlouhý, přes hodinu trénink, například jízdu na kole, měli byste začít s hydratací po hodině. Pokud však cvičíte v posilovně, zkuste vydržet, dokud nebudete hotoví. Pamatujte, že pokud uhasíte žízeň při samotném cvičení, snížíte chuť na další námahu. Nevěříš? Zkus to!

Rychlá energie během intenzivního tréninku

Rychlý životní styl a nabitý program nám někdy brání sníst dostatečně energetické jídlo před tréninkem. Často je výsledkem náhlý pokles síly a dokonce i mdloby během cvičení. Proto se vyplatí mít ve sportovní tašce vhodný izotonický nápoj a energetické svačiny. A máme z čeho vybírat.

Energii dodávající svačiny přicházejí v mnoha podobách a příchutích a vše závisí na našich osobních preferencích. Mezi nejoblíbenější z nich najdeme:

  • energetické tyčinky – mohou být sacharidové nebo proteinové, obohacené o čokoládu, ořechy a sušené ovoce. K dispozici v menších a větších baleních, pohodlné složení umožňuje rychle poskytnout tělu sílu pro další cvičení,
  • energetické gely – okamžitě vstřebatelná forma energie, vyplatí se je mít u sebe, když cítíte, že se blíží krize. Díky tekutému, ale i hustému složení dodává gel živiny a zároveň účinně uhasí žízeň,
  • hyper- a hypotonické nápoje – jedná se o kombinaci tekutiny s energetickými hodnotami, ale sluší se říci, že pro doplnění minerálů byste měli sáhnout po izotonickém nápoji.