Jak fungují doplňky HMB a BCAA?

Suplementy HMB se vyznačují vlastnostmi, které umožňují sportovcům a kulturistům dosahovat vynikajících výsledků při tréninku a budování cenných svalů. Doporučují se hlavně lidem, kteří své dobrodružství se silovým tréninkem teprve začínají, protože chrání svalovou tkáň.

Název HMB znamená hydroxymethynolbutyrát, vedlejší produkt vzniklý rozkladem leucinu – esenciální aminokyseliny. V těle se vyrábí z bílkovin dodávaných ve stravě. Pokud jde o potravu, HMB lze nalézt v mase některých tresek.

Pravidelné užívání HMB má pozitivní vliv na proces budování svalové hmoty – bez tuku. Kromě toho má doplněk antikatabolický účinek a chrání svaly před rozpadem v důsledku nemoci nebo přerušení cvičení. HMB také podporuje potréninkovou regeneraci svalů, díky čemuž si tělo rychleji odpočine a je opět připraveno na cvičení. Působení přípravku je také spojeno se snižováním cholesterolu a snižováním tělesného tuku.

BCAA – doplněk pro ty nejlepší

BCAA jsou tři exogenní aminokyseliny, které vykazují vynikající vlastnosti ve vztahu k budovaným svalům. To je důvod, proč je doplněk tak často doporučován kulturistům a lidem věnujícím se silovému tréninku.

Lidé, kteří chtějí budovat svaly, se musí starat o správné porce stavebního materiálu, tedy bílkovin. Protein dodávaný v každodenní stravě – i když je složená co nejlépe – se může ukázat jako nedostatečná. Zde přicházejí na řadu doplňky aminokyselin, jako jsou BCAA.

Tři esenciální aminokyseliny v BCAA – leucin, isoleucin a valin – pomáhají stimulovat syntézu bílkovin a produkci anabolických hormonů. Ukazují také efekt zvýšení síly trenérů, podporují regeneraci svalů po tréninku a mají antikatabolické vlastnosti, zabraňující odbourávání svalů.

Doplňky stravy pro sportovce a kulturisty mohou mít velmi pozitivní účinky, ale při jejich užívání byste měli být opatrní. V první řadě se při výběru preparátu vyplatí spolehnout se na zkušeného trenéra a dávka by měla být přizpůsobena potřebám těla.

Vyberte si ten nejlepší doplněk pro vás

V dnešní době není nouze o doplňky a živiny, které pomáhají podporovat fungování těla. Naopak – na pultech je jich tolik, že výběr správného preparátu může způsobit vážné problémy.

Výběr doplňku by měl záviset na potřebách těla. Pokud si chcete pomoci zhubnout, musíte si vybrat produkt, který obsahuje složky, které stimulují spalování tuků nebo zvyšují metabolismus. Jiné přípravky pomohou zvýšit výkonnost organismu a zvýšit jeho sílu, jiné zase doplní tělu cenné vitamíny a minerály. Je nesmírně důležité vybírat a užívat doplňky pečlivě. Jen tak přinesou pozitivní výsledky a neublíží vám. Správné dávkování je rozhodující pro bezpečnost příjemce doplňku.

Suplementy bere široká škála lidí, nejen sportovci a kulturisté. Lidé trénující ve věci výběru přípravků se mohou zeptat svých trenérů nebo sportovních lékařů. Určitě vám pomohou vybrat optimální produkty pro vaše individuální potřeby.