Pár slov o proteinových doplňcích stravy pro vegetariány a vegany

Rostlinné proteinové doplňky – tento typ suplementů je ideální pro sportovce a kulturisty, kteří jsou vegetariáni nebo nepreferují živočišné produkty. Pro ty, kteří jsou fyzicky aktivní a chtějí si udržet správnou svalovou hmotu, se doporučují suplementy obsahující rostlinné bílkoviny (např. Jejich základní funkce: podpora svalového anabolismu a antikatabolické funkce.

Rostlinné bílkoviny jsou klasifikovány jako neplnohodnotné bílkoviny, na rozdíl od živočišných bílkovin, které jsou zdravé. Existují však rostlinné bílkoviny, které jsou zdravé. Sojový protein je takový protein. Je rozhodně plnohodnotný a zároveň je to jeden z nejdůležitějších proteinů rostlinného původu. Má významný obsah aminokyselin.

Bohužel ostatní rostlinné bílkoviny (ty vadné, např. obiloviny – hlavně pšenice) nemají dostatečně dobré složení aminokyselin. Nemohou tedy zcela ovlivnit sílu a růst svalů. To je důvod, proč mnoho sportovců a kulturistů volí doplňky živočišných bílkovin.

Sójový proteinový doplněk pro svalovou hmotu

Mnoho sportovců a kulturistů nepovažuje sójové a jiné rostlinné bílkoviny za dostatečný zdroj bílkovin pro nabírání svalové hmoty. Je to dáno i tím, že jsou těžko stravitelné, takže cvičenci tento protein nezařazují do svého každodenního proteinového jídelníčku. Živočišné bílkoviny (i samotné mléko) jsou mnohem rychleji stravitelné a asimilované.

Názor, že rostlinné bílkoviny (i ze sójových bobů) jsou neplnohodnotné a pro sportovce nedostatečné, je vlastně mýtus. Ne každý ví, že v současnosti je sójový protein mnohem hodnotnější a lépe stravitelný. Ideální je například izobát sójového proteinu (vlastnostmi se neliší od živočišného proteinu).

Stručně řečeno – živiny, přípravky, suplementy se sójovým proteinem jsou ideální alternativou k přípravkům s živočišnou bílkovinou.
Za zmínku také stojí, že sójový protein může být perfektním doplňkem běžné syrovátky. Navíc je velmi zdravý. Ovlivňuje nejen svalovou hmotu, ale také snižuje výskyt aterosklerózy, chrání před volnými radikály atd.

Proteinový doplněk na noc – obecné informace

Proteinové doplňky, které se mají užívat v noci, jsou převážně na bázi kaseinu (kaseinát vápenatý). Je to bílkovina, která má tendenci se dlouho vstřebávat a dlouho trávit. Ideální doba pro jejich odběr je proto v noci.

Právě v noci se tělo snaží „vysát“ aminokyseliny obsažené v bílkovinách, které jsou stavebními kameny svalů. Aby se tomu zabránilo, byly vytvořeny noční doplňky (s kaseinem, kaseinátem vápenatým a sodným, micelárním kaseinem, mléčným kaseinem). Tyto proteiny se tráví mnohem déle než jejich druhy, které se konzumují během dne (např. izobaty, rychle vstřebatelný syrovátkový protein, který se vstřebává již po 3-4 hodinách).

Tato dlouhá doba trávení přispívá k tomu, že se aminokyseliny uvolňují z bílkovin při jejich trávení. Chrání tak svaly před nežádoucím katabolismem. Jinými slovy – energie se nebere ze svalů, ale z bílkovin zkonzumovaných během dne (před usnutím). Vysoká hladina aminokyselin se tedy udržuje velmi dlouho (nesrovnatelně déle než u syrovátky).