Jak by měla vypadat vyvážená strava?

Vyvážená strava – co to vůbec znamená? Pod tímto tajemným pojmem se neskrývá nic jiného než správná strava, která zahrnuje konzumaci všech potřebných živin, které lidské tělo potřebuje pro správný vývoj a fungování.

Mezi povinné makroživiny nezbytné v denním jídelníčku patří především sacharidy, bílkoviny a tuky. Samozřejmě by měla existovat rovnováha mezi konzumací jídel, která obsahují specifické přísady. Totéž je proto, že strava založená výhradně na tuku bude škodlivá, stejně jako jíst pouze produkty bohaté na sacharidy.

Při plánování denního menu nesmíte zapomenout dodat tělu vitamíny a minerály jídlem. Nejvíce těchto látek se nachází v čerstvé zelenině a ovoci, které by podle doporučení dietologů měl každý zkonzumovat alespoň pět malých porcí denně.

Význam vody ve zdravé výživě

Mnoho lidí si neuvědomuje důležitost vody ve zdravém stravování. Praxe přitom ukazuje, že dostatečná hydratace těla je základem dobré kondice a zdraví. Voda je zdrojem života, a to bychom měli opakovat každý den.

Nemělo by se zapomínat, že naše tělo se skládá ze 70 procent z vody. Základním pravidlem je poskytnout 30 ml vody na každý kilogram těla. Je však třeba si uvědomit, že tato hodnota je větší u lidí na dietě nebo provádějících aerobní trénink. V tomto případě je optimální dávka 40 ml na každý kilogram hmotnosti. Nemělo by se však zapomínat, že ne všechna tekutina je voda.

Káva, čaj, nápoje sycené oxidem uhličitým, alkohol rozhodně nejsou voda, proto by se neměly započítávat do denní bilance. Správná hydratace organismu má vliv na citelné zlepšení koncentrace, podporuje výživu pokožky, vlasů, nehtů, podporuje účinky hubnutí a umožňuje udržovat skvělou kondici. Stojí za to připomenout, že voda je elementárním základem „být fit“.

Několik jednoduchých pravidel pro zdravé stravování

I když se to může zdát obtížné, změna stravovacích návyků na zdravé neznamená obrovské oběti. Představíme vám některé osvědčené způsoby, které vám pomohou zůstat v dokonalé formě. Zdravé stravování musí zahrnovat pravidelný přísun základních živin.

Z tohoto důvodu je velmi důležité správné plánování jídla. Den musíme začít zdravou snídaní. Druhé jídlo by měl být oběd a poslední – lehce stravitelná večeře, konzumovaná až 3 hodiny před spaním. Zeleninu a ovoce jíme bez omezení – čím více, tím lépe. Zjistíte, že jablko nebo mrkev jsou výbornou náhradou přesnídávek.

Pamatujte na ryby – jsou extrémně bohatým zdrojem mastných kyselin a zdravých bílkovin. Jejich konzumace se doporučuje alespoň jednou týdně. Ale čeho byste se měli vzdát? Zahrňte do seznamu sůl, sladkosti, svačiny, bílý chléb a alkohol. Uvidíte, jak rychle se bude kondice vašeho těla zlepšovat.