Je chůze cvičení? Vše, co stojí za to vědět

Každý z nás se snaží zvolit formu tréninku přiměřenou možnostem a preferencím. Aby to nebylo moc zatěžující. Kromě těch, kteří mají rádi trénink, většina tkzv obyčejní smrtelníci zároveň sní o atletickém těle a nedostatku nadměrného úsilí. Pokud je totiž cílem našeho tréninku zlepšit kondici našeho těla, nestačí toho mnoho. Například procházka.

Bude to fungovat? Ano, samozřejmě. Procházka vám umožní spalovat kalorie, zvláště pokud používáte hole. Umožňují vám během procházky zkonzumovat téměř dvojnásobek kalorií a také uleví kloubům. Musíte se však držet určitých pravidel. Je důležité udržovat správné držení těla a rytmus chůze. Správným pochodem máme vliv na to, kolik kalorií spálíme.

Cvičit můžeme prováděním rychlé chůze, závodní a intervalové chůze. Každý z nich umožňuje spalovat kalorie, ale ve správném množství pro schopnosti jednotlivce. Trénink jako procházka je také příležitostí užít si cvičení a okysličit tělo: vždyť cvičíme pod širým nebem.

Má cenu cvičit, když jsi nemocný?

Každý cvičenec, který je ambiciózní ohledně svého tréninkového plánu, je velmi neutěšitelný, pokud onemocní. I obyčejné nachlazení bere spoustu energie a dělá vstávání z postele jako výstup na nejvyšší horu světa. Někteří to však nevzdávají a jdou na trénink.

Tréninkovou jednotku nedělají na maximální úrovni – protože to neumí – ale myslí si, že je lepší dělat něco než nic. Ale jaká je realita? Je dobré vědět, že když jste nemocní, je lepší zůstat doma. Trénink prováděný na, lidově řečeno, půl píšťalky není vhodný. Během nemoci navíc výrazně klesá naše výkonnost.

Díky tomu nejsme schopni trénovat s dostatečnou silou. Navíc se mnohem méně soustředíme. To zase činí osobu zranitelnější vůči zranění. Cvičení, když jste nemocní, navíc může vaše příznaky ještě zhoršit, takže budete ještě více vyrušeni z posilovny.

Trénink skákání přes švihadlo

Švihadlo si spojujeme s dětstvím a nejčastěji po něm v dospělosti nikdy nesáhneme. Toto je chyba. Skákací švihadlo je skvělá pomůcka pro trénink. Snadno dostupné, snadno použitelné a opravdu skvělé pro naše tělo.

Cviky na švihadle jsou dynamické a spálíme díky nim obrovské množství kalorií. Navíc – ač se může zdát, že pracují pouze nohy – při cvičení na švihadle zlepšujeme i kondici svalů paží a břicha. Svaly nohou fungují podobně jako při běhu. Pokud jde o svaly paží, při švihadle stahujeme ty části, které mají tendenci se prohýbat.

Při skocích pracují břišní svaly, protože jsou zodpovědné za stabilizaci těla při skocích. Výsledkem je spalování tuků a tvarování těla pomocí intenzivních několikaminutových cvičení přes švihadlo. Musíme si jen nastavit tréninkový plán a přizpůsobit jeho rytmus našim schopnostem. Rovněž stojí za to pamatovat na stabilizaci dýchání během cvičení. Takže připraveni na trénink, rychle se zapojíme.